DOVOLENÁ  15.7. 2024 - 28.7.2024  DOVOLENÁ

Ako vybrať ideálnu šperkovnicu?

Šperky miluje každá žena, avšak nie každá žena ich uchováva tak, ako by mala – teda bezpečne uložené v šperkovnici. Šperky sú drahé a niektoré z nich aj pomerne náchylné na poškodenie, väčšinou na poškriabanie. To je jeden z dôvodov prečo je potrebné šperky bezpečne uchovávať v šperkovnici, kde sú správne organizované a nedochádza k ich opotrebovaniu a poškriabaniu medzi sebou.

Čo by mala obsahovať ideálna šperkovnica?

Vybrať vhodnú šperkovnicu nie je ľahké. Najprv by ste sa určite mali rozhodnúť, či budete potrebovať veľkú šperkovnicu alebo malú. Rozhodne neplatí, že čím väčšia šperkovnica je, tým lepšie – nezabudnite, že mnohokrát si budete brať šperkovnicu so sebou na cesty, preto je vhodné, aby sa dala bez problémov zbaliť. Práve taká šperkovnica je ideálna.

Zamerajte sa aj na to, čo budete v šperkovnici uchovávať. Bude to šperkovnica na retiazky, šperkovnica na prstene alebo úplne na všetky možné šperky? Čím viac druhov šperkov budete v organizéri na šperky uchovávať, tým viac budete potrebovať rôznych priehradok, zásuviek a podobne. Skrátka tým viac musí byť šperkovnica členená. Potom je samozrejme dôležité, aby sa vám šperkovnica páčila.

TIP: Správna a kvalitná šperkovnica by mala mať zrkadlo. Vďaka nemu hneď vidíte, či vám vybraný šperk pasuje. Oceníte to predovšetkým na cestách.

Na čo sa ešte pri výbere organizéra na šperky zamerať?

Pozrite sa, ako kvalitné je polstrovanie šperkovnice. Polstrovanie by malo byť maximálne hebké, aby vo vnútri boli šperky ako v bavlnke. Zároveň nesmú vyčnievať žiadne očká a nitky, za ktoré by sa mohli šperky zachytiť. Pokiaľ vám bude vyhovovať vnútorné usporiadanie, potom sa ešte zamerajte na materiál. Mal by byť príjemný a odolný, zároveň by mal vyzerať elegantne. Najčastejšie sa stretnete s pravou alebo syntetickou kožou.

Prečo šperkovnicu určite ocení každá žena?

Šperkovnica čiže organizér na šperky je nutný, aby každá žena mohla svoje drahocenné šperky bezpečne skladovať. Možno ste ani nevedeli, že šperkom všeobecne neprospieva ani oxidácia na vzduchu – tej sa väčšinou nejde vyhnúť, ale šperkovnica vie oxidáciu zmierniť. Šperkovnica na šperky ponúka najlepšie možné prostredie pre šperky, a to tmu, sucho, žiadny prúdiaci vzduch, žiadne otrasy, trenie viacerých šperkov o seba a ďalšie neduhy.

Zároveň vďaka šperkovnici nemusíte riešiť zamotané retiazky a náramky do seba, prípadne do ďalších šperkov, napríklad do prsteňov. Už porušenie základného pravidla, teda nemiešať medzi sebou šperky v jednej priehradke, šperkom naozaj nesvedčí. Navyše zamotané retiazky sú problém a rozhodne nechcete tráviť čas ich rozmotávaním – aj to je dôvod, prečo sa bez kvalitnej šperkovnice nezaobídete.

Hlavná výhoda šperkovnice ale je, že každý šperk má svoje miesto. Ľahko tak nájdete každý šperk, ktorý budete potrebovať. Urýchli vám to akékoľvek chystanie sa na ples alebo inam.

Šperkovnica môže byť aj skvelým doplnkom interiéru

Možno by vás to hneď nenapadlo, ale niektoré šperkovnice sú svojím vzhľadom skôr luxusné šperkovnice, ktoré rozhodne nie je nutné schovávať – práve naopak. Krásne elegantné šperkovnice by si každá žena mala nechať na svojom toaletnom stolíku ako dekoráciu. Existuje nepísané pravidlo, že by šperkovnica mala ladiť s rámom zrkadla toaletného stolíka.

Ako organizovať šperky?

Existujú aj pravidlá, ako správne šperky do šperkovnice uložiť. Platí, že by ste jednotlivé druhy šperkov nemali medzi sebou miešať, rovnako tak ani materiál. Zlaté šperky tak ukladajte k zlatu, strieborné k strieborným a podobne. Prstene zasaďte do priehradok v šperkovnici na prstene a náušnice zase pevne pripevnite. Retiazky ideálne zaveste na príslušné miesto tak, aby sa nezamotali a náramky ideálne namotajte na vankúšik.

Šperkovnica na bižutériu

Pokiaľ bežne nosíte aj bižutériu, neodporúčame ju miešať s ostatnými šperkami. Oveľa výhodnejšie je zaobstarať si samostatnú šperkovnicu na bižutériu. Dôvodov je hneď niekoľko – jednak vám bižutéria bude zbytočne zaberať miesto, ale tiež sa môže pliesť s ostatnými šperkami. Rovnako platí, že čím viac šperkov v šperkovnici bude, tým viac môže dochádzať k ich opotrebeniu vplyvom trenia medzi sebou. Preto rozhodne nemá bižutéria miesto v šperkovnici na naozajstné cenné šperky.