DOVOLENÁ  15.7. 2024 - 28.7.2024  DOVOLENÁ

Vianoce sa blížia: aké zvoliť solárne vianočné osvetlenie?

Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je vianočné osvetlenie, ktoré dokonale rozžiari vašu domácnosť. Vianočné osvetlenie domu odporúčame začať riešiť čo najskôr, aby ste mali dostatok času na výzdobu. Vianočná dekorácia vám cez chmúrne zimné večery zdvihne nielen náladu, ale zároveň pomôže osvetliť domácnosť alebo dokonca aj vonkajší priestor. Nechajte si vykúzliť vianočnú náladu.

Ako si vybrať vianočné osvetlenie?

Zo všetkého najskôr sa musíte zamyslieť, ako chcete svoj dom alebo byt vyzdobiť. Je dôležité vopred myslieť na to, či budete potrebovať aj vonkajšie osvetlenie - ak áno, musíte dbať aj na odolnosť takého osvetlenia voči vode, vlhkosti, prachu alebo poveternostným podmienkam. Inak nebude životnosť takého osvetlenia dlhá, pretože bežné osvetlenie nie je na vonkajšie prostredie konštruované.

TIP: Hľadajte údaj o takzvanom IP krytí. Značí, do akej miery je osvetlenie odolné a vhodné nielen do vonkajšieho prostredia. Hľadať by ste mali aspoň IP44 – teda ochranu pred predmetmi s priemerom nad 1 mm a proti striekajúcej vode vo všetkých smeroch.

 venkovní vánoční osvětlení

 

Prečo je vhodné solárne vonkajšie vianočné osvetlenie

Veľkou výhodou vonkajšieho solárneho osvetlenia je samozrejme nenáročnosť na elektrickú energiu. Vďaka tomu, že sa solárne vianočné osvetlenie nabíja cez deň zo slnka, nebude vás stáť žiadne náklady na energiu. Navyše je výkonné a vydrží svietiť naozaj dlho, často od zotmenia až do rána.

Vianočného osvetlenia je celý rad, a to vnútorného alebo aj vonkajšieho. Vnútorné vianočné osvetlenie odporúčame na batérie. Má obrovskú výhodu v tom, že vám nebude zbytočne zaberať elektrickú zásuvku. Väčšina vianočného osvetlenia na batérie vydrží ako dekorácia dlho – najčastejšie slúži ako zdroj klasickej AA ceruzkovej batérie.

Vnútorné vianočné osvetlenie do okna

Ako vianočné svetlá do okna môžete využiť napríklad vianočnú solárnu dekoráciu v tvare kvapiek, ktorá svieti v studenej bielej a napodobňuje veľké zamrznuté kvapky do tvaru cencúľov. 20 LED kvapiek skvele vyplní okno alebo napríklad poslúži ako dekorácia vonkajšej architektúry. Výhodou je práve krytie IP 44, takže vianočnú solárnu reťaz využijete aj vo vonkajšom prostredí.

 vánoční osvětlení do okna

Ako osvetlenie okna zo strany vonkajšieho parapetu odporúčame tiež závesné vianočné poháre s reťazou v teplej bielej. Okrem toho sa často používajú ako vianočné dekorácie schodiska, kedy sa položí jedna fľaša na každý schod a celkovo tak krásne osvetľujú schody vedúce do domu.

Vianočná reťaz

Klasikou vianočnej dekorácie a vonkajšieho vianočného osvetlenia sú vianočné svetelné reťaze. Najčastejšie sa naťahujú po odkvapoch domu, okolo okien, alebo sa nimi omotávajú vyrastené stromy. Ideálna je k tomu vianočná solárna reťaz v dĺžke 15 metrov. Jeho odolnosť IP45 slúži ako krytie proti prachu aj vode, vďaka tomu je vhodný ako vonkajšie vianočné osvetlenie. Výhodou je aj solárny zdroj energie, s ktorým ušetríte.

 

 vánoční solární řetěz

Vonkajšie vianočné solárne osvetlenie

Súčasťou vonkajšieho vianočného osvetlenia môžu byť aj farebné vianočné gule vhodné ako osvetlenie záhrady. Môžete sa vďaka nim tešiť na jedinečnú vianočnú atmosféru. Využívajú sa ako súčasť osvetlenia chodníkov, príjazdovej cesty a podobne. Opäť sú vďaka krytiu IP65 vhodné do vonkajšieho prostredia a odolné proti vode a vlhkosti.

 

vánoční solární osvětlení 

 

Vianočné osvetlenie na stromček - vonkajšie

Jednoznačne najdôležitejším vianočným osvetlením je samozrejme osvetlenie stromčeka. Vianočné osvetlenie na stromček je dobré zvoliť v teplej bielej, pretože vytvára dekoratívnu a zároveň relaxačnú pohodovú atmosféru a presne takú určite chcete cez Vianoce doma prežiť.

venkovní vánoční osvětlení na stromeček