Zboží objednané do 11:00 v pracovní den, expedujeme následující pracovní den./ 27.3.-1.4. dovolená

Výhody vonkajšieho osvetlenia: zvyšuje bezpečnosť, chráni a vytvára unikátnu atmosféru

Vonkajšie osvetlenie záhrady by ste nemali podceňovať. Je rovnako dôležité, ako akékoľvek iné osvetlenie v dome. Utvára jedinečnú atmosféru domu a prepožičiava mu predovšetkým večer úplne iný architektonický nádych. Avšak vonkajšie osvetlenie nie je len o dizajne a kráse, ale predovšetkým zvyšuje bezpečnosť, a to hlavne večer, akonáhle je šero alebo tma. Navyše napríklad s vonkajším solárnym osvetlením nemusíte zbytočne platiť náklady na osvetlenie.

Prečo je výhodné vonkajšie svetlo

Bez vonkajšieho osvetlenia sa skrátka nezaobídete. Rozhodne nie je len výsadou letných mesiacov a dlhých večerov. Naopak, ak zvolíte správne vonkajšie osvetlenie, môže vám slúžiť celoročne. Nepodceňujte napríklad osvetlenie bazéna, rovnako ako pergoly alebo iné záhradné architektúry. Často sa tiež osvetľujú chodníky alebo napríklad príjazdové cesty ku garáži.

  • Pozor, pri vonkajšom osvetlení dbajte predovšetkým na jeho odolnosť, inak vám dlho nevydržia. Ideálne je siahnuť aspoň po stupni krytia IP43. Takéto osvetlenie bude odolné proti vlhkosti a prachu.
  • Vonkajšie LED osvetlenie pod šíre nebo musí byť chránené aspoň stupňom krytia IP55, teda proti stekajúcej vode.
  • Vonkajšie solárne osvetlenie k bazénu alebo iné osvetlenie k bazénu musí mať ochranu IP65, pretože vydrží aj ponorenie pod vodu.

Vonkajšie svetlo s pohybovým čidlom šetrí náklady

Užitočné je predovšetkým vonkajšie svetlo s čidlom, ktoré sa zapne iba v prípade, že zaznamená pohyb. Môžete si nastaviť, ako dlho má svietiť a potom sa samo vypne. Vďaka tomu môžete ušetriť až 30 % nákladov na osvetlenie v porovnaní s bežným osvetlením. Ešte viac potom môžete ušetriť s vonkajším solárnym osvetlením s čidlom. Jeho prevádzka je úplne zadarmo a obstarávacie náklady sa vrátia veľmi rýchlo.

 

Vonkajšie osvetlenie s čidlom sa inštaluje predovšetkým na osvetlenie prístupovej cesty, napríklad ako vonkajšie osvetlenie chodníka. Vhodné je tiež na osvetlenie vstupných dverí alebo garážových brán. Veľmi často sa inštaluje na fasády domov, kde môže byť určitou alternatívou bezpečnostného osvetlenia, napríklad pre prípad zlodejov.

TIP: Nástenná bezdrôtová lampa so senzorom je ideálne LED solárne svietidlo vhodné napríklad na osvetlenie garážových brán.

Vonkajšie solárne osvetlenie ako skvelá dekorácia

Solárne osvetlenie je výhodné, pretože nebudete potrebovať žiadne náklady na osvetlenie. Jednoducho sa cez deň nabije a večer osvetľuje, čo je potrebné. Výkon vonkajšieho solárneho osvetlenia je veľký a bez problémov môže nahradiť bežné osvetlenie. Využíva sa ale predovšetkým ako dekoračné osvetlenie v teplej bielej až žltej farbe svetla. Veľmi obľúbené sú napríklad solárne vonkajšie horiace lúče, ktoré dodajú každej záhradnej párty úplne iný rozmer.

Vonkajšie solárne osvetlenie je zároveň obľúbené u záhradných architektov. Stále častejšie sa objavuje ako osvetlenie stromov, záhradných jazierok alebo kríkov. Osvetlenie sa používa veľmi decentné, ktoré je skôr obrysové. Každopádne si takéto vonkajšie solárne osvetlenie môžete urobiť sami, stačí len všetko poriadne premyslieť – to je základ.

Ďalšie výhody vonkajšieho LED osvetlenia

Oproti bežnému vonkajšiemu osvetleniu má LED osvetlenie veľké výhody. Predovšetkým oveľa dlhšie vydrží. Bežné vonkajšie LED osvetlenie dokáže svietiť až 30 000 hodín svietenia, to môže byť až 10 rokov. Kde klasické osvetlenie vydrží iba 2 až 3 roky. Priemerná poruchovosť LED osvetlenia je zhruba 0,8 až 1,2%, rozhodne ho tak nebudete musieť hneď meniť. Moderné LED osvetlenie je teraz najlepším riešením vonkajších svetiel.